Spinal Dar Kanal (Spinal Stenoz)

Certified Doctors & Using Modern Technology

Sinir sistemimizi çok özet olarak anlatırsak; beynimizden çıkan omurilik omurgamız içindeki bir kanaldan aşağıya, genellikle L1 seviyesine iner. Bu seviyenin altında omurilik yoktur ama yine de bacaklarımızın hareketini ve idrar ve gaitamızı tutmamıza yarayan sinirler, her seviyede bir çift azalarak kuyruk sokumu kemiğimizin altına dek devam eder. İçinde omurilik ve sinirleri barındıran tüp şeklindeki bu yapıya “spinal kanal” diyoruz.

Omurgamız, her omur arasında eklemlerden oluşur. Bu eklemlerin yıllar içinde aşınıp yaşlanarak içe doğru genişlemesi ya da belimizdeki disklerin eskimesine bağlı fıtıkların kanalı kısmen işgal etmesi kanalın daralmasına neden olur. Buradaki sinirlerin sıkışmasını biz ağrı olarak hissederiz.
Kanalın en dar olduğu zaman ayakta durma ve yürüme sırasındadır. Bu nedenle, dar kanalı olan hastalar otururken nispeten rahat olup, ayakta dururken ve hele yürürken bacaklarında giderek şiddetlenen ağrıdan yakınırlar. Damar darlığı ağrısından farkı, hasta hareket etmese de yalnızca ayakta durma ile ortaya çıkmasıdır.
Beldeki dar kanal, çok çok ileri seviyelere gelmedikçe gerçek bir felç ile sonuçlanmaz. Ancak, hastalar ayağa kalkmak ve yürümek ile şiddetli ağrıları olduğundan, zaman içinde tüm aktivitelerini kaybederek neredeyse yatalak hale gelebilirler.

Dar kanal, yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir hastalıktır ve ideal tedavi, yaşamınız etkilenmeye başlar başlamaz cerrahi tedavi görmektir. En iyi tedavi sonuçları bu hastalarda alınmaktadır.