Hakkımda

Prof. Dr. Emre Acaroğlu Kimdir?

İlk ve orta öğretimini TED Ankara koleji’nde, lise eğitimini ise Ankara Fen lisesi’nde tamamlayan Emre Acaroğlu 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş ve burada Araştırma Görevlisi olarak Ortopedi ve Travmatoloji alanında uzmanlaşmış, 2002 yılınında Profesör ünvanını almış ve 2009 yılına kadar Hacettepe Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak hizmet vermeyi sürdürmüştür. 2011-2013 yılları arasında Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği başkanlığını yapan Prof. Dr. Acaroğlu, 2002 yılından bu zamana Ankara Omurga Merkezi’nin kurucu direktörlüğünü yapmaktadır.

Sağlık alanındaki uzmanlığının yanı sıra çevrimiçi ve uzaktan eğitim konusunda da akademik çalışmalar yapan Prof. Dr. Emre Acaroğlu İngiltere’de bulunan Open University Milton Keynes’de Çevrimiçi ve Uzaktan Eğitim mastır programını tamamlamıştır.

Prof. Dr. Emre Acaroğlu evli ve 2 çocuk babasıdır. Eşi Gölge Acaroğlu, Göz Hastalıkları Uzmanıdır ve Serbest Hekim olarak çalışmaktadır.

FOTOĞRAFLARIM

emre-acaroglu-AOSpine-center-certificate

Prof. Dr. Emre Acaroğlu’nun kurucusu olduğu Ankara Omurga Merkezi, uluslararası eğitim, araştırma ve akreditasyon kuruluşu ‘AOSpine International’ tarafından Akredite Omurga Merkezi olarak tanındı.

Prof. Dr. Acaroğlu bu projede Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü, Prof. Dr. Hakan Emmez ve Op. Dr. Cihan Kırçıl ile birlikte yer alacak ve uluslararası alanda Omurga Cerrahi Eğitimi verecek.

emre-acaroglu-mezuniyet-1

 Prof. Dr. Emre Acaroğlu, Çevrimiçi ve Uzaktan Eğitim mastır programını tamamlayarak diplomasını Open University Milton Keynes’in Walton Hall’da bulunan kampüsünde düzenlenen törende teslim aldı.

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin eğitmen ve öğrencilerin farklı coğrafyalarda olduğu durumlar da sürdürülmesini sağlayan çevrimiçi ve uzaktan eğitimde posta, video, interaktif televizyon, radyo, uydu ve forumlar, sohbet odaları ve görüntülü görüşme gibi internet teknolojileri kullanılıyor.

Ankara Omurga Merkezi ve ARTES Omurga Merkezi dokuzuncu omurga “fellow”unu mezun etti. Katmandu’dan Dr. Prashant Adhikari’ye bundan sonraki omurga cerrahisi çalışmalarında başarılar diliyoruz.

ARTES Omurga Merkezi bir omurga fellow’u daha mezun etmenin onurunu yaşıyor. Dr. Cem Karabulut altı aylık çalışmalarının sonunda başarıyla mezun oldu. Kendisine bu süre içinde gösterdiği özveri ve katkıları için teşekkür eder, ömür boyu başarı ve mutluluklar dileriz.

Prof. Dr. Emre Acaroğlu’nun başkanlık ettiği AOSpine İleri Seviye Canlı Doku Eğitim Kursu’nun ilk günü tamamlandı. Patoloji ve enstrümantasyon için uygun yaklaşımın seçilmesi, olası yaklaşımların avantaj, dezavantajlarını ve kısıtlamaları, önemli yapıların zarar görmesinin önlenmesi ve önlenmesi, vasküler, pulmoner ve bağırsak onarımı prensipleri konularında düzenlenen toplantının ilk günü katılımcılar için zorlu ama bir o kadar da keyifli oldu.

Fransa’nın Bordeaux şehrinde 10-12 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen European Spine Study Group (ESSG ) yıllık toplantısında yıllık çalışma sonucu üyelerle paylaşıldı. Bu grup erişkinlerde omurga deformitelerinin tedavisi konusunda araştırma yapan bir çalışma grubu ve ARTES Spine Center’da Avrupa’daki altı asil üyeden biri. Her yıl ortalama 15 adet uluslararası sunum ve en az beş adet uluslararası yayın yapılıyor.

emre-acaroglu-007

Dr. Emre Acaroğlu, Cenevre’de düzenlenen Avrupa Ortopedi Kongresi’nde (EFORT) “Erişkin Omurga Deformitelerinde Karar Verme” konulu bir konuşma yaptı.
Dr. Acaroğlu konuşmasında hem kendi grubunun hem de diğer araştırma gruplarının çalışmaları sonucunda ortaya çıkan verilere göre erişkinlerin omurga eğriliklerinde zamanında cerrahi uygulanmasının daha iyi sonuçlar verdiği vurguladı. Dr. Acaroğlu ve arkadaşlarının çalışmaları bu tip cerrahilerin nispeten yüksek komplikasyon oranları olmasına rağmen hastaların çoğunluğunda mevcut sorunların (özellikle ağrı) iyileşmesi için tek yol olduğunu gösteriyor. Yine bu çalışmalar sonucunda, ağrılı omurga eğriliği (öne ya da yana) olan kişilerin ciddi ağrı ya da kısıtlanmaları başladığında ameliyat dışı yöntemleri deneyerek vakit kaybetmelerinin hem bir işe yaramadığı hem de geciktirilen cerrahilerin daha zor ve daha sorunlu olmasına yol açtığı ortaya çıktı. Bu durumda olan hastaların “biz mümkün olduğunca idare edelim” diye düşünüp kendilerine eziyet etmeye devam etmeleri pek de iyi bir fikir değil.

Ankara ARTES Spine Center’ın ilk uluslararası “fellow”u mezun oldu…
Dr. Tiro Mmopelwa, Botsvana’nın başkenti Gaborone’dan gelen ortopedi ve travmatoloji uzmanı. Ortopedi eğitimini Dublin’de aldıktan sonra Omurga ve Omurilik cerrahisi eğitimini Ankara’da Prof. Dr. Emre Acaroğlu ve Prof. Dr. Selçuk Palaoğlu’ndan aldı.
Kendisi bu hafta Botsvana’ya dönerek orada yeni kurulan Botswana Üniversitesi’nde Botsvana’nın ilk eğitimli omurga cerrahı olarak göreve başlayacak.
Dr. Mmopelwa Ankara ARTES Spine Center’daki eğitimi sırasında 200’den fazla omurga ve omurilik cerrahisi ameliyatında bulundu, haftalık eğitim toplantılarının tümüne katıldı. Uluslararası dergilerde yayınlanmak üzere dört adet makale yazdı. Önümüzdeki hafta Dubai’de düzenlenecek Global Spine Congress toplantısında hocalarıyla birlikte gerçekleştirdikleri beş çalışmayı sunacak.

VİDEOLARIM